Vďaka podpore od Nadácie ZSE mohli deti z Orešia opäť pomáhať

Autor: Dušan Caja | 14.5.2020 o 19:18 | Karma článku: 1,94 | Prečítané:  174x

V spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska sme v roku 2019 zrealizovali na našej škole dve výstavy, ktoré deti v školskom klube detí inšpirovali k založeniu klubového parlamentu a k projektu participácie. 

Spoločnými silami deti oslovili sponzorov a z vyzbieraných finančných prostriedkov sme zrealizovali prvý ročník projektu participácie (informovali sme o ňom aj prostredníctvom portálu skolske.sk).

Radosť našich detí z nezištnej pomoci druhým je úžasná a nákazlivá. Preto sme tento rok chceli v projekte pokračovať. Požiadali sme o grant prostredníctvom Zamestnaneckého grantového programu Nadácie ZSE.

Deti v školskom klube detí vedieme k rozvoju sociálnych zručností, ako napríklad empatia, spolupráca, komunikácia atď. A práve rozvoj sociálnych zručností bol jedným z cieľov projektu Náruč dobrých skutkov – Projekt participácie v školskom klube. Zároveň sme deti chceli opätovne motivovať k dobrovoľníctvu a aby boli viac vnímavé na problémy v spoločnosti (samozrejme, s ohľadom na ich vek).

Keď sme reagovali na výzvu Nadácie ZSE, ešte sme netušili, v akej situácii sa o niekoľko týždňov ocitne naša spoločnosť. Pandémia ochorenia COVID-19 spôsobila ochromenie hospodárstva a potreba pomoci sa stala v tejto kríze ešte väčšou a naliehavejšou. Po dohode s Nadáciou ZSE sme sa rozhodli zrealizovať náš projekt bezodkladne. Vyučovanie na školách sa prerušilo, a tým sa skomplikovala aj realizácia projektu. Konzultácie s deťmi preto prebiehali online (Edupage, Microsoft Teams). Potešilo nás, že aj deti vnímali závažnosť situácie a nechceli projekt odkladať.

Samotný projekt bol zložený z troch aktivít: 1. Pomoc bezdomovcom, 2. Pomoc zvieratkám a 3. Pomoc seniorom. Jedným z cieľov bola aj spolupráca s miestnou komunitou. Vzhľadom na opatrenia prijaté Vládou SR sme museli obmedziť aktívnu spoluprácu detí pri nákupe a distribúcii pomoci. Tiež sme museli obmedziť spoluprácu s miestnou komunitou, ktorú sme transformovali do pomoci ľuďom práve z miestnej komunity mesta Pezinok.

V prvej časti projektu sme teda oslovili Nocľaháreň v Pezinku, ktorá je zriadená a prevádzkovaná mestom Pezinok. PhDr. Milada Hegyiová a Mgr. Adriana Záhradníková nám pomohli s koordinovaním. Ľuďom bez domova putovalo 15 pracích prostriedkov, aviváže (24 kusov), spoločenské hry, kvety na výsadbu a všetko k nim potrebné, aby si klienti zariadenia mohli skrášliť prostredie.

Druhú časť sme adresovali Občianskemu združeniu Pomoc opusteným zvieratám Pezinok. Nakúpili sme granuly, konzervy a iné krmivo pre psov a mačky, o ktoré sa príkladne stará pani Mariana Kmiťová. Nákup sme odovzdali v Šenkviciach, kde má OZ svoje priestory.

Zo Šenkvíc sme boli zaniesť 250 kusov jednorazových ochranných rúšok na tvár do Zariadenia opatrovateľskej služby v Pezinku. Rúška na tvár sú v dnešnej dobe priam nevyhnutnosťou. Žiaľ, aj v tomto zariadení ich mali nedostatok, preto sme sa aspoň takto snažili pomôcť. Seniori by radšej uvítali akvárium s rybičkami, ktoré by im urobilo veľkú radosť, no zdravie a bezpečnosť sú na prvom mieste. Veríme, že aj týmto spôsobom sme pomohli chrániť zamestnancov a klientov ZOS v Pezinku. Ďakujeme za spoluprácu pani viceprimátorke Mgr. Márii Wagingerovej a vedúcej ZOS Mgr. Adriane Strečanskej za výbornú komunikáciu a ústretovosť.

Naša pomoc prišla v pravý čas, no predsa tomu chýbal práve kontakt s deťmi. Veríme, že keď sa skončia opatrenia proti pandémii ochorenia COVID-19, prídeme do nocľahárne s napečenými koláčikmi pre klientov a rovnako potešíme aj seniorov zo ZOS a zvieratká v útulku. Veď osobný kontakt je rovnako dôležitý ako materiálna pomoc. Potrebujú ho nielen zvieratká, o ktoré sa nemá kto starať, ale aj ľudia. Prostredníctvom osobného kontaktu, úsmevu, milého slova dávame pocítiť, že nie sú na okraji záujmu, nie sú odložení alebo zabudnutí, a tak im môžeme prinavrátiť dôstojnosť, radosť zo života a nádej, ktorú potrebuje každý z nás.

Prínosom projektu bolo v prvom rade upevnenie povedomia o dobrovoľníctve. Deti pochopili potrebu a význam dobrovoľníctva a mali zodpovednosť, keď participovali pri prerozdelení pomoci. Mnohé deti to motivovalo k dobrovoľníctvu. Písali nám rodičia detí, ktoré síce nemohli spolu s nami nakúpiť a odniesť pomoc, ale aspoň pomohli vyčistiť prírodu od odpadkov v svojom okolí. Ak každý z nás prispeje svojou trochou, bude si viac všímať svoje okolie a ľudí okolo seba, svet sa stane lepším miestom pre život nás i budúcich generácií.

Nadácia ZSE

Chceme sa veľmi pekne poďakovať Nadácii ZSE, ktorá podporila náš projekt sumou 570 €. Naše poďakovanie ďalej patrí Ing. Klaudii Bugriovej za aktívnu spoluprácu pri projekte a všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli pri jeho realizácii. Ďakujeme! 

Mgr. Kristína Habová, Dušan Caja a deti zo ŠKD

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.


Už ste čítali?