Kin-ball na Oreší

Autor: Dušan Caja | 10.12.2019 o 11:26 | Karma článku: 1,43 | Prečítané:  439x

Pohybová aktivita má vo výchovno-vzdelávacej činnosti ŠKD nezastupiteľné miesto. Dôvodom je skutočnosť, že vyučovací proces vyvoláva v deťoch psychickú a fyzickú únavu, ktorá sa výrazne prejavuje u detí z prvého stupňa. 

Pohyb je pre správny vývoj detí nesmierne dôležitý. Túto skutočnosť si uvedomujeme aj v našom školskom klube detí, preto sme hľadali niečo nové, čo by deti oslovilo, kde by sa rozhýbali a kde by mohli rozvíjať spoluprácu. A tak sme začiatkom roka 2019 „objavili“ kin-ball. Táto hra vznikla v roku 1986 v Kanade, no dosiaľ je na Slovensku málo známa. Kin-ball je športová hra pre kolektív detí (ale aj pre mládež a dospelých), nesie v sebe myšlienku fair play a spolupráce. Je to dynamická hra, ktorá psychologicky podnecuje jednotlivca na pohyb, a zároveň je to hra motivujúca a zábavná. Kin-ball má svoje zastúpenie v mnohých štátoch celého sveta a zaznamenáva veľa úspechov v práci pedagógov i trénerov. 

Na Slovensku zastrešuje kin-ball Ideálna Mládežnícka Aktivita. Vo februári 2019 prijal naše pozvanie tajomník IMA Mgr. Aurel Bitter a prišiel do našej školy, aby deťom v školskom klube detí predstavil kin-ball a vysvetlil jeho pravidlá. Deti mali zároveň možnosť vyskúšať si túto hru, v ktorej sú v neustálom pohybe tri štvorčlenné družstvá. Kin-ball zaujal – deti boli doslova nadšené. Nás vychovávateľov potešil nielen záujem detí o pohyb, ale aj široké využitie lopty. Hoci má priemer 1,22 m, pán Bitter nám ukázal rôzne aktivity, ktoré sa dajú s loptou realizovať v školskej telocvični s prakticky akýmkoľvek počtom detí. Deti boli motivované hýbať sa a z tohto pohybu mali radosť. A o to v kin-balle ide! 

Motivovaní záujmom detí sme sa spolu s kolegyňou Mgr. Jankou Sabolovou zúčastnili v apríli 2019 vzdelávania Kin-ball I organizovaného OZ Ideálna Mládežnícka Aktivita. Počas dvoch dní sme sa oboznámili s pravidlami hry nielen teoreticky, ale aj prakticky – aktívnou a naozaj veľmi intenzívnou hrou. A tak jedinou prekážkou začať s kin-ballom na našej škole bolo získanie lopty, ktorá nepatrí k tým najlacnejším. Kolegyňa Mgr. Kristínka Habová vypracovala žiadosť o grant Nadácie Volkswagen Slovakia. Projekt je zameraný na deti v školskom klube detí a potom aj na žiakov základnej školy. Jeho cieľom a vlastne aj cieľom kin-ballu samotného je boj s lenivosťou, nudou, stresom, neschopnosťou komunikácie a nezdravým životným štýlom. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo uspieť a vďaka finančnej podpore Nadácie Volkswagen Slovakia sme mohli zakúpiť športové potreby na kin-ball. 

Na jeseň 2019 sme teda zakúpili športové potreby a kin-ball postupne využívame v školskom klube detí v rámci rekreačnej činnosti a telesnej, zdravotnej a pohybovej tematickej oblasti výchovy. Chceme deťom vytvoriť priestor pre kin-ball v školskom klube detí a v budúcnosti aj v krúžkovej činnosti, prípadne aj na hodinách telesnej výchovy. Dobrým štartom pre motivovanie detí na samostatný krúžok kin-ballu bola aj aktívna účasť žiakov z druhého stupňa na tréningu kin-ballu začiatkom decembra 2019. 

Ďakujeme Nadácii Volkswagen Slovakia za podporu nášho projektu Kin-ball ideal activity.

 

Mgr. Kristína Habová, Dušan Caja
vychovávatelia, ZŠ s MŠ, Orešie 3, Pezinok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?